بررسی بازار پر حرارت پکیج و رادیاتور سال 1398

بررسی بازار پر حرارت پکیج و رادیاتور سال 1398

بررسی بازار پرحرارت پکیج و رادیاتور در آستانه زمستان

بررسی بازار پرحرارت پکیج و رادیاتور در آستانه زمستان

هر سال با سرد شدن هوا و شنیدن صدای پای زمستان خاطرات شیرین دوران کودکی با کرسی ذغالی و خوراکی‌های روی سینی یا گرمای کنار بخاری نفتی با قُل قُل کتری رویش را به خاطر می‌آوریم درحالی که مدت‌هاست زندگی شهری و آپارتمان نشینی  این لوازم را از زندگی ما دور کرده است. اما مسئله اصلی یعنی گرمایش منزل و محل کار همچنان به جای خود باقی است.

یکی از لوازم گرمایشی منازل امروزی ما که در اکثر نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پکیج نامی‌ آشنا در ذهن اکثرمان هنگام خرید یا اجاره یک واحد مسکونی یا اداری است. سیستمی که فواید و امتیازاتش توانسته آن را به یکی از گزینه‌های مناسب ذهنی ما در مقابل سرمای زمستان تبدیل کند. امتیازاتی چون ، هزینه نگهداری کمتر از سیستم مرکزی حرارتی (شوفاژ)، استقلال در تنظیم درجه حرارت مورد نیاز، راندمان بالای دستگاه ، اتلاف ناچیز انرژی، کاهش مصرف سوخت، کنترل هزینه‌های ماهیانه سوخت منزل یا محل کار با استفاده از پکیج و ... . اما انتخاب ، خرید یا بکارگیری این وسیله مسئله‌ای است که ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده است .

پکیج چیست و چند نوع دارد؟

پکیج درواقع دستگاهی خلاصه شده از همان موتورخانه مرکزی (شوفاژ) ساختمان‌ها است که بصورت اختصاصی برای یک واحد مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه اصلی آن تهیه آب گرم بهداشتی برای مصرف روزانه مثل شستشو و استحمام و درکنارش تهیه آب گرم مورد نیاز رادیاتورها برای گرم کردن محیط سازه است. این خاصیت باعث شده تا گاهی انتخاب نادرست در میان خریداران بخصوص در فصل زمستان مشکل ساز شود. اینگونه که چون پکیج به گونه‌ای طراحی شده که ابتدا آب گرم مورد نیاز مصرفی را تامین کند و منبعی برای ذخیره آب گرم در آن (مدل‌های دیواری) تعبیه نشده در سرمای زمستان اگر شیر آب گرم مصرفی بیش از حد معمول باز بماند و دستگاه مناسب میزان مصرف آب خریداری نشده باشد رادیاتورها سرد شده و در نهایت فضای ساختمان درجه حرارت مناسب را نخواهد داشت.

اما بطور کلی پکیج‌ها در دو مدل دیواری و زمینی از سوی سازندگان برای نقشه‌های متفاوت با متراژهای گوناگون طراحی شده‌اند . این درحالی است که همین دو گروه خود نیز به دو مدل دودکشدار و فن دار تقسیم بندی شده اند و امروزه انواع دیواری و فن‌دار خریداران بیشتری را به خود جلب کرده است. چون فضایی به اندازه یک کابینت دیواری نیاز دارد و سیستم تهویه هوای خروجی آنها درفضا‌های کوچک به خوبی انجام می‌شود. از نظر کارشناسان پکیج‌های زمینی به دلیل دارا بودن مخزن آب گرم با حجم های متفاوت‌شاید قابل اعتمادترین نمونه‌های پکیج در سرمای زمستان باشند.

 اما از سوی دیگر با توجه به فضا و طراحی ساختمان بیشتر خریداران از نمون‌های دیواری بهره می‌برند اما مهمترین تفاوت پکیج‌های زمینی در نوع سوخت‌ آنها با پکیج‌های دیواری است چون در این نمونه برخی از تولیدکنندگان پکیج‌های زمینی با سوخت گازوئیل نیز تولید می‌کنند اما در نمونه‌های دیواری صرفا سوخت گاز طبیعی درنظر گرفته شده است.

فن دار یا بدون فن مسئله این است

شاید در نگاه اول تفاوت پکیج‌های فندار با بدون فن فقط چند ده هزار تومان تفاوت قیمت باشد اما در اصل فن‌دار بودن دستگاه مزیتی است که به سادگی نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد چون علاوه بر سلامت و تامین امنیت جانی افراد به میزان بازدهی دستگاه نیز کمک شایانی خواهد اشت.

این درحالی است که معمولا کارشناسان استفاده از پکیج‌های فندار را توصیه می‌کنند ولی نباید فراموش کرد در موارد می‌توانید براساس شرایط نیز تصمیم گیری نمایید. به این ترتیب که اگر قرار است پکیج مورد نظر شما خارج از منزل در بالکن نصب شود بدون تردید باید از مدل‌های فن‌دار استفاده کنید چون محفظه احتراق در این نمونه‌ها با استفاده از روکشی مخصوص پوشیده شده است بنابراین درصورت وزش باد پکیج خاموش نخواهد شد. از سوی دیگر اگر متراژ منزل زیر 70 متر است نیز توصیه اکید استفاده از نمونه‌های فندار است و در غیر این موارد می‌توانید براساس سلیقه و انتخاب خودتان از نمونه‌های بدون فن استفاده کنید

دو مبدل یا تک مبدل کدام گزینه صحیح است؟

همانطور که قبلا نیز اشاره شد در برخی موارد مصرف زیاد و مداوم آب گرم در سرمایی زمستان باعث کم شدن حرارت رادیاتورهای متصل به پکیج خواهد شد که می‌توان از این موضوع به عنوان نقطه ضعف این دستگاه یاد کرد اما سازندگان برای این مشکل نیز چاره‌ای قابل اعتماد اندیشیده اند و پکیج‌هایی با دو مدبل را روانه‌بازار کرده اند.

بطور کلی پکیج‌های دیواری بدون درنظر گرفتن فن‌دار یا ساده بودن آنها به دوگروه تک مبدله یا دو مبدله تقسیم بندی‌ می‌شوند به این صورت که در نمونه‌های تک مبدله در واقع یک سیستم تامین کننده آب گرم علاوه بر تامین آب گرم مصرفی باید توان تولید آبگرم مورد نیاز سیستم گرمایشی منزل را نیز داشته باشد در حالی که در نمونه‌های دو مبدله هر یک از مبدله‌ها جداگانه وظیقه تامین آب گرم مورد نیاز را دارند بنابراین علاوه براینکه طول عمر دستگاه زیادتر خواهد شد میزان گرمای آب گرم داخل رادیاتورها زیاد بستگی به میزان آب گرم مصرفی نخواهد داشت. از این رو انتخاب نمونه‌های دو مبدله را می‌توان انتخابی عاقلانه در این زمینه دانست و توصیه کرد.

دودوتای سرنوشت ساز

یکی از مهمترین مواردی که ذهن اکثر خریداران این وسیله گرمایشی را هنگام انتخاب به خود مشغول کرده این پرسش است که از خود می‌پرسند ظرفیت پکیج مورد نیاز ما چقدر است؟ این درحالی است که یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب پکیج مناسب میزان مصرف و یا مورد نیاز آبگرم مصرفی خانواده یا افراد ساکن در آن واحد است.

بطور کلی بد نیست بدانیم ظرفیت پکیج‌های موجود در بازار براساس واحد سنجش کیلو کالری (وات) محاسبه‌ می‌شوند و از 20000 تا 50000 کیلو کالری (وات) می‌توان انتخاب کرد، اما برای محاسبه سرانگشتی کیلوکالری مورد نیاز کافی است برای واحدهای مسکونی متراژ واحد را در عدد 150 و برای واحدهای تجاری به دلیل نیاز کمتر انرژی در عدد 100 ضرب کنید. به عنوان مثال برای یک واحد مسکونی با متراژ حدود 80 متر 12000 کیلوکالری مورد نیاز است و انتخاب مناسب همان پکیج 20000 کیلوکاری است.

براساس محاسبات و درنظر گرفتن شرایط کاملا ایده‌ال و استاندارد تقسیم بندی پکیج ها برای متراژ متفاوت اینگونه است

کیلووات انرژی تولیدی

متراژ مناسب (متر مربع)

24 یا 24000

150

28 یا 28000

150 تا 220

30 یا 30000

220 تا 300

35 یا 35000

300 تا 350

 

اما این پایان کار نیست چون مبانی محاسبه به پارامترهای دیگری نیز بستگی دارند و هیچگاه شرایط استاندارد و ایده‌ال نیست که این شرایط عبارتند از میزان سختی آب، جهت قرار گرفتن ساختمان ، نوع آب و هوای ساختمان و از همه مهمتر نوع سازه است در این زمینه نوع سازه را می‌توان به انواع زیر تقسیم بندی کرد

الف) ساختمان‌هایی که دارای طراحی استاندارد و عایق بندی دقیق دیوارها و پنجره‌های دوجداره هستند. (کمترین میزان از بین رفتن انرژی)

ب) ساختمان‌هایی که دارای طراحی معمولی و پنجره‌های دوجداره هستند. (اتلاف انرژی در این سازه‌ها معمولی است)

ج) ساختمان‌هایی که دارای طراحی قدیمی و پنجره‌های آهنی یا آلومینویمی هستند. (بیشترین میزان اتلاف انرژی را دارند)

جدول زیر میزان دقیق کالری مورد نیاز را با توجه به شرایط ذکر شده مشخص کرده است

نوع آب و هوا

نوع سازه

میزان کالری (وات) مورد نیاز برای هر متر مربع

معتدل و مرطوب (شهرهای شمالی)

سازه گروه (الف)

80 تا 100

 

سازه گروه (ب)

100 تا 120

 

سازه گروه (ج)

120 تا 150

گرم و خشک (شهرهای کوهستانی مثل تهران و مشهد)

سازه گروه (الف)

100 تا 120

 

سازه گروه (ب)

120 تا 150

 

سازه گروه (ج)

150 تا 170

گرم و مرطوب (شهرهای جنوبی)

سازه گروه (الف)

60 تا 80

 

سازه گروه (ب)

80 تا 100

 

سازه گروه (ج)

100 تا 120

  • توضیح: میزان فشار آب مورد نیاز این دستگاه در محل نصب حداقل 1 و حداکثر 5/3 اتمسفر است.

    خرید اینترنتی یا از طریق بانه ممنوع

شاید زندگی مدرن شما را به خریدهای اینترنتی عادت داده و مشغله‌های کاری شما باعث شده تا اکثر محصولات و لوازم مورد نیازتان را از دنیای مجازی تهیه کنید اما اینبار کمی دست نگهداری و تامل کنید چون خرید پکیج در هرنوع که باشد واقعا از طریق دنیای مجازی کاری عاقلانه‌ای نیست چون این وسیله با سلامت خانواده سرکار داشته و امنیت جانی شما را مستقیم نشانه رفته است. همانطور که می‌دانید اما و اگرهای فراوانی در نحوه انتخاب و دلیل انتخاب برندی خاص برایتان وجود دارد که در صورت رعایت نکردنشان از کرده خود پشیمان خواهید شد بنابراین از دنیای مجازی صرفا برای بدست آوردن اطلاعات مفید و مورد نیازتان استفاده کنید نه اینکه با فشردن کلیدی سفارش کالا دهید بی آنکه از وعده‌های داده شده در آن فروشگاه آنلاین اطمینان داشته باشید.

این درحالی است که گاهی اوقات دریافت تخفیفی چند ده هزار تومانی یا اختلاف قیمت قابل توجه در این دنیای مجازی شما را روانه بازارهایی چون بانه می کند. بنابراین خوب دقت کنید این تفاوت‌ها بدون دلیل نیست و در پس پرده اما و اگرهای فراوانی نهفته است و نباید به آنها اعتماد کرد.شما میتوانید با تماس با فروشگاه نقش جهان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید..

چند توصیه مهم:

  1. هرگز از محصولات غیر استاندارد استفاده نکنید.

  2. خدمات پس از فروش و شرایط گارانتی را همواره مورد نظر داشته باشید.

  3. در مناطقی که سختی آب بالایی دارند استفاده از رسوبگیر در محل ورودی آب سرد پکیج به عمر مفید دستگاه کمک شایانی خواهد کرد.

  4. درصورت نصب دستگاه داخل منزل محل تامین اکسیژن برای دستگاه را حتما مورد نظر داشته باشید.

  5. اگر دودکش افقی بیشتر از 30 سانتیمتر در محل نصب مورد نیاز باشد حتما باید از پکیج فن دار استفاده کنید.

  6. برای پکیج حتما از دودکش و انشعاب گاز مستقل استفاده کنید.

  7. هنگام نصب پکیج دیواری دستگاه باید حدود 15 سانتیمتر از کابینت کناری فاصله داشته باشد.

  8. هرگز خارجی بودن محصولات موجود بازار نشانه کیفیت آنها نیست چون تولیدکنندگان بنام ایرانی هم اکنون به بهره گیری از به روزترین تکنولوژی تحت لیسانس شرکت‌های معتبر جهانی اقدام به تولید و صادرات محصولات خود با استانداردی بالا به کشورهای اروپایی می‌کنند.

 

 

 

نظرات بازدیدکنندگان