جدیدترین شرایط نصب آبگرمکن گازی 2019

جدیدترین شرایط نصب آبگرمکن گازی 2019

مصرف کننده گرامی:
باتشکر از حسن انتخاب شما ،به نکات ذیل توجه فرمائید.
1        برای جلوگیری از تراکم احتمالی فشار بیش از حد مخزن آبگرمکن نصب شیر اطمینان استاندارد کاملا ضروری بوده و بدون نصب آن ، هرگز از آبگرمکن استفاده ننمائید و هر ماه یکبار با بالا بردن اهرم آن کمی آب تخلیه و مجددا اهرم را سر جای اولیه قرار دهید.
2        2 در آبگرمکن های گازی محل اتصالات را هر 6 ماه یکبار با کف صابون جهت نشت یابی گاز امتحان کنید.
3        در آبگرمکن های گازی اگر بوی گاز احساس کردید شیر اصلی را ببندید و پنجره ها را باز کنید و به کلیدهای برق دست نزنید و برق اصلی ساختمان را قطع نمایید و نسبت به نشت یابی اقدام نموده و توصیه های شرکت ملی گاز را کاملا رعایت نمائید.
4        حتما نصب و راه اندازی آبگرمکن را به سرویسکاران مجاز شرکت بسپارید تا در آینده بتوانید از گارانتی محصول استفاده نموده و دچار مشکل احتمالی نگردید.
5        لازم به ذکر است که عمل تعویض نازل برای تبدیل نوع سوخت حتما توسط سرویسکاران مورد تایید کارخانه سازنده انجام گیرد.
6        سرویسکار مورد تایید کارخانه موظف است پس از نصب و هرگونه تنظیم قسمتهای مختلف محصول با لاک مهر پلمپ نماید.
7        در صورت تعمیر و وقوع شکست در قسمتهای لاک مهر شده ، سرویسکار موظف است آن را دوباره لاک و مهر نماید.
8        هر گونه دستکاری مصرف کننده بروی قسمتهای لاک شده ( پلمپ شده ) ممنوع میباشد
در صورت دستکاری متعلقات مربوط به ابگرمکن های گازی توسط افراد غیرمجاز ( به غیر از سرویسکاران مجاز شرکت ) شرکت هیچگونه مسئولیتی در قبال ارائه خدمات و مفاد ضمانت نامه نخواهد داشت
 
 
هنگام نصب آبگرمکن به نکات زیر توجه فرمائید:
1 برای نصب باید محلی را در نظر بگیرید که بتوان آبگرمکن را به آسانی روشن و خاموش نموده و در صورت نیاز سرویس نمود.
2 محل نصبباید از هوای کافی برخوردار بوده تا عمل احتراق بطور کامل صورت گیرد و همیشه امکان ورود هوای تازه به محل وجود داشته باشد
3 جهت استفاده بهینه از محصول میبایست محل نصب کاملا صاف و تراز بوده و شیر گازی در معرض ضربه و برخورد اشیاء نباشد
آبگرمکن را نباید بوی کف های چوبی و یا قابل اشتعال و یا در مجاورت مواد محترقه نصب نمود
در صورت امکان سعی شود که لوله های دودکش در بالای سه راهی تنظیم هوا و یا بالای کلاهک بصورت عمودی و مستقیم قرار گرفته و از بکار بردن زانوی اضافی خودداری نمایید و انتهای دودکش را حداقل نیم متر بلندتر از ساختمان مجاور قرار دهید
6 انتهای دودکش باید به کلاهک H  شکل مخصوص مجهز باشد تا از ریزش برف و باران به داخل دودکش جلوگیری نموده و از اثرات باد نیز یروی کیفیت کارکرد آبگرمکن از قبیل احتراق ناقص نیز جلوگیری نماید.
7 از کشیدن مسیرهای افقی طلانی دودکش و زدن زانویی اضافی برای اتصال آبگرمکن مخزندار به کانال اصلی دودکش جدا خودداری نمادید
8 آبگرمکن نباید در مکان باز که حرارت آن به زیر صفر میرسد و بالطبع احتمال یخ زدگی دارد، نصب شود
9آبگرمکن باید یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون داشته باشد.
طریقه عملیات روشن و خاموش کردن آبگرمکن
1 روشن کردن پیلوت:
دستگیره تنظیم دما را از وضعیت خاموش به وضعیت جرقه بچرخانید تا علامت جرقه روی شاخص مثلثی شکل قرار گیرد. در همین حالت دکمه جرقه زن را در وضعیت جرقه قرار داده و به سمت پایین فشار داده و نگه دارید ( گاز پیلوت جریان می یابد.) پس از روشن کردن مشعل پیلوت بمدت 10ثانیه در همان حالت دکمه جرقه زن را نگه دارید تا سیستم نظارت بر شعله فعال گردد.سپس دکمه جرقه زن را رها کنید.
2 آماده بکار مشعل اصلی:
دکمه جرقه زن را بسمت شعله بچرخانید مشعل اصلی آماده بکار میشود . با چرخش دستگیره تنظیم دما به سمت عکس عقربه های ساعت به شماره های بالا دما افزایش می گردد.
3 خاموش کردن:
ابتدا مشعل اصلی را با چرخاندن دستگیره دما به حالت جرقه خاموش نمائید.پس از خاموش شدن مشعل اصلی با چرخاندن دستگیره دما به وضعیت خاموش ،مشعل پیلوت نیز خاموش گردد.
تذکر:
سیستم نظارت بر شعله پس از خاموش شدن مشعل پیلوت ،30ثانیه طول میکشد تا از مدار خارج گردد،لذا جهت روشن کردن مجدد 2 دقیقه صبر نمائید
طریقه نصب و راه اندازی آبگرمکن گازی:
1)   روی لوله ورود آب سرد به آبگرمکن باید شیر قطع و وصل و شیر یکطرفه و روی لوله خروجی آب گرم باید شیر قطع و وصل نصب شود.
2)   نصب شیر اطمینان استاندارد در خروجی آبگرم بالای آبگرمکن الزامی است و از نصب شیر اطمینان غیر استاندارد جدا خودداری فرمائید.
3)   در هنگام نصب حتما باید شیر اطمینان – سه راهی – مجموعه کلاهک و بشقابک های حرارتی در جای خود نصب گردد.
4)    عملکرد شیر اطمینان ، لوله کشی سوخت دستگاه از لحاظ نشت سوخت مورد توجه و یازبینی قرار گیرد ( حداقل سالی یکبار توسط سرویسکار جاز)
5)    نصب شیر و هیچ مانع دیگری روی تخلیه شیر اطمینان مجاز نیست و انتهای لوله تخلیه شیر اطمینان باید 30سانتیمتری کف محل نصب آبگرمکن ادامه یابد و اتصال مستقیم این لوله به شبکه لوله کشی فاضلاب ساختمان مجاز نیست.
6)    ابگرمکن باید به شیر دستی قطع و وصل گاز مجهز باشد.
7)   ماهیانه یکبار با بلند کردن دستگیره کلنگی شیر اطمینان از عبور و جریان آب مطمئن شوید(بر بالاترین فشار آب مخزن)
8)   دقت شود هنگام نقاشی ساختمان شیر اطمینان با رنگ پوشیده نشود.خشک شدن رنگ بروی شیر اطمینان عملکرد آن را دچار اختلال می کند.
9)   کلیه تعمیرات اشکالات بوجود آمده باید توسط سرویسکار مجاز مورد تأیید کارخانه سازنده انجام گیرد و از دستکاری خودسرانه جدا خودداری فرمائید
10)          حداکثر طول شیلنگ برای اتصال به وسیله گازسوز 150سانتیمتر بوده و برای اتصال به شیلنگ حتما از بست مخصوص استفاده شود
11)          در صورت استفاده از کپسول گاز (گاز مایع)نکات زیر در نظر گرفته شود:
الف)کپسول گاز باید از آبگرمکن فاصله داشته باشد
ب) کپسول گاز به رگولاتور مطمئن و استاندارد مجهز باشد.و هرگز از رگولاتور فشار قوی استفاده نگردد.
ج)نازل گاز مشعل نیز عوض شود.زیرا ابگرمکنهای تولیدی برای گاز طبیعی (شهری) تنظیم شده است.
12) لازم به ذکر است عمل تعویض نازل برای تبدیل نوع سوخت حتما توسط سرویسکاران مورد تایید کارخانه سازنده انجام گیرد.
هشدار: مصرف کننده محترم ، دقت فرمائید در صورتی که آبگرمکن مجهز به سیستم ایمنی سنسور حرارتی، به محض روشن شدن قطع شود ، به این معناست که دودکش مسدود (کامل یا نیمه مسدود) ودر نتیجه مکش دودکش دچار اختلال شده است . لذا بجای حذف سنسور از مدار و یا هرگونه دستکاری در سیستم سنسور حرارتی ،سریعا نسبت به رفع این عیب با سرویسکاران مورد تأیید شرکت سازنده اقدام نمائید . این قطعه ضامن سلامتی شماست و حذف آن خطرناک و حادثه آفرین است.
کلاهک تعدیل:
قسمتی از آبگرمکن است که در مسیر تخلیه محصولات احتراق قرار دارد تاثیر جریان مکش دودکش را کاهش داده و اثر منفی جریان هوای معکوس در دودکش را بر ثبات شعله مشعل و احتراق آن به حداقل برساند.
شیر اطمینان و روش تست آن :
شیر اطمینان یا شیر رها کننده بطور اتوماتیک وظیفه دارد در برابر فشار یا درجه حرارت یا هر دوی آنها آبگرمکن را کنترل نموده تا از ترکیدن و انفجار آبگرمکن جلوگیری نماید.این شیرها از یک طرف به مخزن آبگرمکن متصل شده و از طرف دیگر به لوله هایی که سر آن آزاد است راه دارد(لوله سرریز) برای تست کردن شیر اطمینان باید اهرم شیر را کمی بالا کشیده در صورتی که از لوله سر ریز مقداری آب خارج شود و بعد از آزاد کردن اهرم آب قطع گردید دلیل بر صحت کار شیر میباشد.
نوع آبگرمکن B11BS
طبق استاندارد ملی ایران به شماره 1219 (تجدید نظر دوم )و2-1219-بند4-2-1:آبگرمکنی که دودکش آن محصولات احتراق را به خارج از اتاقی که آبگرمکن در آن نصب شده است.تخلیه میکند و هوای احتراق مستقیما از داخل اتاق تهیه میشود ، دارای کلاهک تعدیل بوده و در کارخانه به یک وسیله ایمنی تخلیه محصولات احتراق (سیستم سنسور حرارتی) مجهز شده است.
نوع آبگرمکن B11
طبق استاندارد ملی ایران به شماره 1219 (تجدید نظر دوم )و2-1219-بند4-2-1:این نوع آبگرمکن (B11) فقط باید در فضای آزاد یا اتاقی که از اتاقهای مسکونی مجزا است و تهویه مناسب به محیط خارج در آن صورت میگیرد نصب شود.توجه داشته باشید این نوع آبگرمکن دارای سنسورحرارتی نمی باشد.
سیستم ایمنی تخلیه محصولات احتراق (سنسور حرارتی):
اساس کار سنسور حرارتی: وسیله ای است که دما را احساس میکند و به محض اینکه دودکش مسدود شود یا مکش محصولات احتراق(دود)بخوبی انجام نشود و بالطبع دمای دهانه خروجی تنوره بالا میرود و با احساس کردن این دما نسبت به قطع شعله مشعل اصلی و پیلوت اقدام میکند.
هشدار :
مصرف کننده محترم ، دقت فرمائیددر صورتی که آبگرمکن مجهز به سیستم ایمنی سنسور حرارتی به محض روشن شدن قطع شود به این معناست که دودکش مسدود( کامل یا نیمه مسدود ) و در نتیجه مکش دودکش دچار اختلال شده است لذا بجای حذف سنسور از مدار و یا هر گونه دستکاری در سیستم سنسور حرارتی ، سریعا نسبت به رفع این عیب با سرویسکاران مورد تایید این شرکت اقدام فرمائید.این قطعه ضامن سلامتی شماست و حذف آن خطرناک و حادثه آفرین است.
نحوه تشخیص مکش دودکش قائم ساختمان:
قبل از نصب هر وسیله گازسوزی ابتدا از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک دودکش که در انتهای دودکش ، در بام ساختمان نصب میشود اطمینان حاصل کنید و بعد از آن برای تشخیص مسدود بودن یا نبودن مسیر دودکش ساختمان به روش زیر عمل میکنیم:
کبریت روشن را در دهانهورودی دودکش دیوار اتاق نگهدارید،اگر شعله به طرف بالا کشیده شود مسیر دودکش باز است و اگر شعله بدون حرکت ماند، مسیر دودکش مسدود است.
شرح کلی از آبگرمکن گازی با مثال تصویری از قطعات اصلی
آبگرمکن گازی ایستاده ( زمینی)

آبگرمکن گازی زمینی ایستاده
1)   مخزن آب
2)   کلاهک تعدیل
3)   مجموعه صفحات مانع تنوره و زنجیر آن
4)    دریچه بازدید
5)    مشعل اصلی
6)    کاور رویه آبگرمکن
7)   کاور بالای بدنه
8)   کاور اتصالات شیر
9)   ترمومتر
10)                     شیر کنترل
11)                     کاور شیر کنترل
12)                     مجرای شیر تخلیه
13)                     شیر اطمینان
14)                     اتصال سه راهی
15)                     شیر تخلیه
16)                     دستگیره دریچه بازدید
17)                     پیج اتصال کاور شیشه ای
18)                     پیچ اتصال درب بدنه
19)                     پیچ اتصال مخزن به دایره
20)                     اتصال L شکل
در بسته های یدکی آبگرمکن برقی موارد زیر موجود میباشد:

    دفترچه راهنما
    دفترچه خدمات
    شیر تخلیه
    شیر اطمینان
    دستگیره
    شیلنگ خور

 
قابل توجه مشتریان عزیز
1)   در آبگرمکن های گازسوز به تنظیمات شیر کنترل دست نزنید، در غیر اینصورت فاقد گارانتی میباشد.
2)   در صورتی که آبگرمکن را تازه نصب نموده اید تا یک مدت کوتاهی مخزن عرق خواهد کرد که این امر کاملا بوده و به عبارتی مخزن سوراخ نمیباشد.
چکه کردن آب شیر اطمینان در زمان کار آبگرمکن امری طبیعی بوده و لازم است آب خروجی به فاضلاب هدایت شود.
نصب آبگرمکن در حمام اکیدا ممنوع میباشد

نظرات بازدیدکنندگان